19 квітня освітній Комітет Верховної Ради розглянув правки до "грантового" законопроєкту 10399 і рекомендував парламенту прийняти у другому читанні.
З хорошого:
✅ Прибрали пропозицію МОН обмежити надання соціальних стипендій та державної цільової підтримки за критерієм фінансово-майнового стану сім'ї;
✅ встановили мінімальні розміри державних грантів (не менше за середні витрати на одного здобувача вищої освіти);
✅ трохи поліпшили умови примусового працевлаштування: зокрема, у випадку невиконання договору про працевлаштування не треба буде повертати всю вартість навчання, а лише вартість підвищеної стипендії; підписання договору контрактниками дає можливість перевестися на бюджет, а термін відпрацювання на роботодавця має складати половину терміну навчання (від 1,5 до 3 років, а не мінімум 3 як пропонувалось). Також від підписання договору було звільнено студентів з інвалідністю І і ІІ груп та громадян Польщі.
❗️Але головні проблемні норми законопроекту - примусове працевлаштування та зниження гарантованих бюджетних місць - Комітет не прибрав. Хоча деякі з них красиво задекорували:
❌ Норму про мінімальні обсяги держзамовлення повернули - і втулили в ці обсяги і гранти 🫠. Тепер держава гарантує, що мінімум 51% випускників шкіл та бакалаврату отримують або бюджет, або грант.
❌ Примусове працевлаштування для бюджетників залишили, тільки тепер це "програма забезпечення першим робочим місцем" 🦄.
❌ А ще, у формуванні державного замовлення тепер буде приймати участь Федерація работодавців України (але не профспілки і не студенти)
⚠️ Суперечлива норма законопроєкту - приватні заклади вищої освіти також претендуватимуть на державне замовлення. Це означає, що з одного боку, здобуття освіти у приватних закладах може стати доступнішим, а з іншого - посилюється ринкова логіка конкуренції між університетами за державний бюджет.
Отже, попри те, що до законопроєкту були внесені деякі позитивні правки й умови участі у “програмі отримання першого робочого місця” було дещо пом’якшено, саме примусовий характер цієї участі та урізання держзамовлення залишаються найголовнішими проблемами для майбутніх студентів.
#ГрантНеГарант