Другий термін Трампа як президента сильно відрізнився від першого своєю радикальністю. Тільки за перший день він написав 26 виконавчих наказів, 12 меморандумів, 4 прокламації та відкликав 78 виконавчих актів Байдена. Окрім змін у торговельній політиці та створення нового «Департаменту Ефективності Державного Управління», головою якого незаконно став Ілон Маск, значною частиною нових наказів є саме дискримінація. У своєму минулому терміні Трамп здебільшого розпалював ненависть до мігрантів та людей кольору, цього разу він також долучив транс*людей до списку культурних ворогів.
Великою зміною в міграційній політиці Трампа є припинення видачі громадянства за фактом народження. У наказі стверджується, що 14-та поправка конституції «ніколи не тлумачилася як така, що поширює громадянство на всіх, хто народився на території Сполучених Штатів». За словами Трампа, США – це єдина країна, що дає громадянство народженим в ній дітям і це «просто абсолютно смішно». Хоче понад 32 країни мають необмежені правила отримання громадянства за фактом народження, як у США.
У березні Трамп заявив перед натовпом в Айові, що підпише указ про «скорочення федерального фінансування» шкіл, які нав'язують нашим дітям «критичну расову теорію, трансґендерне божевілля та інший неприйнятний расовий, сексуальний чи політичний контент». У тому числі заборона розповсюджується на використання вбиралень, що відповідають вибраному учнями ґендеру, та примушує вчителів викривати ідентичності дітей та повідомляти їхніх батьків про це. Однією з пропозицій була перевірка геніталій дітей у школах, щоб впевнитись у їхній статі. Під виглядом обіцянок врятувати дітей від «трансґендерного божевілля» політика Трампа ставить одну з найбільш вразливих груп у ще більшу небезпеку та порушує особисті кордони усіх, а не тільки транс*людей. У своєму відео Трамп виклав додаткові плани щодо поширення обмежень на школи, пообіцявши «серйозні наслідки», включно з потенційними порушеннями громадянських прав, для педагогів, які «натякають дитині, що вона може опинитися в пастці не того тіла».
Також Трамп активно наступає на автономію університетів з метою задушити діяльність студентських активістів і академічну свободу. Наприклад, нещодавно Гарвардський університет виступив проти погроз і санкцій Трампа та відмовився передати інформацію про учасників протестів проти війни в Газі. «Жоден уряд – незалежно від того, яка партія перебуває при владі – не повинен диктувати приватним університетам, що вони можуть викладати, кого вони можуть приймати й наймати, а також які напрямки досліджень і пошуків вони можуть проводити», – прокоментував Алан М. Ґарбер, президент Гарварду. У відповідь федеральний уряд оголосив про замороження понад 2,2 мільярда доларів у вигляді грантів і додаткових 60 мільйонів доларів фінансування. Разом із Гарвардом такі університети, як Єльський та Стенфордський приєднались до протистояння теперішній адміністрації США. Протилежною була реакція Колумбійського університету, який під тиском погодився поставити свій факультет близькосхідних досліджень під новий нагляд, збільшив присутність поліції та дозволив арешти студентів на території кампусу. Спроба повністю контролювати навчальний процес є не тільки тривожною, а ще й антидемократичною. Політика Трампа претендує встановити жорсткий ідеологічний контроль над навчальними програмами університетів, що може призвести до цензурування та занепаду академічної свободи та плюралізму, необхідних для створення справді якісних і чесних наукових досліджень і винаходження механізмів спротиву свавіллю диктаторської влади.
Важливо також згадати Джейсона Стенлі. Колишнього професора Єльського університету, що спеціалізується на вивченні фашизму. Джейсон прийняв рішення переїхати до Канади і продовжити свою роботу там. За його словами він зробив це «виключно через політичний клімат у Сполучених Штатах». Професор політичної філософії сказав, що був «дуже щасливий в Єлі, з факультетом і університетом», але хоче «виховувати своїх дітей у країні, яка не прямує до фашистської диктатури».
Ще однією важливою частиною стало припинення так званих (DEI) («Різноманітність, рівність та інклюзія») програм. «Ми поклали край тиранії так званої політики різноманітності, рівності та інклюзивності в усьому федеральному уряді, а також у приватному секторі й в наших збройних силах», – сказав Трамп. У результаті такі великі компанії, як Гугл, Фейсбук, Інстаграм та інші видалили святкування днів чи місяців будь-яких маргіналізованих груп. Офіційні вебсайти уряду США видалили згадування кольорових людей та квір-людей, включно з відзнаками за службу в армії.
У 2022 році Трамп заявив жителям Техасу, що заборонить трансґендерним особам змагатися в жіночих видах спорту, і напав публічно на трансґендерну плавчиню Лію Томас через кілька тижнів після її гаряче обговорюваного рекордного запливу в Огайо, коли вона виступала у складі команди Пенсильванського університету з плавання. На момент заяви у спортивних змаганнях було менше ніж 3 трансспортсмени, включно з трансчоловіком, що змагався в жіночій команді. Цисгендерні жінки неодноразово були і є потерпілими від трансфобії, не тільки в США. Наприклад, Іман Халіф, яку «звинуватили» у трансґендерності через «тести на ґендер», проведені російськими представниками Олімпійських Ігор кілька років тому. Також можна згадати численні напади на цисжінок у вбиральнях, бо вони виглядали недостатньо жіночно (мали коротке волосся, плоскі груди т.д.).
Як допомагає дискримінаційна політика громадянам США? Ніяк. Але вона дає можливість відвернути увагу публіки від вищих цін на продукти, погану освіту, стрілянину в школах та інших негативних наслідків політики Трамп адміністрації. Поки більшість зайнята ненавистю до групи людей, що становить менш як 1% населення, Дональд Трамп та інші його вибранці можуть продовжувати приймати закони та рішення, що шкодять країні та роблять її майбутнє похмурим.
Авторство: Арсон-Вогнян Фіцик, активіст ПД