Декілька місяців тому гучним став випадок насилля над твариною у Хмельницькому районі. Тоді поліція вирішила, що в ньому немає "кримінального порушення", що викликало бурхливу реакцію активістів з усієї України. У колі небайдужих — студентка НаУКМА, Аміна Резепова. Член "Прямої дії", Арсеній Войтенко, зв'язався з активісткою, і разом вони провели цікаву розмову на тему веганства, екоактивізму, сумок-авосьок і запобігання насиллю над тваринами.
На думку "Прямої дії", екологічні та соціальні проблеми тісно пов'язані, тож повинні розв'язуватись разом. Приємного читання!
— Окресли себе трішки: хто ти?; чим займаєшся?; де за тобою можна слідкувати?
Мене звати Аміна, я активістка, і головними напрямами моєї дії наразі є веганство, рух за вирівнювання прав усіх живих істот, та екоактивізм. Нещодавно я також стала волонтеркою “Кожної тварини”, веганської громадської організації, що дозволило мені розширити сфери впливу та працювати з класною командою. За мною можна слідкувати в Instagram та на сторінці TikTok організації. Ось так.
— У суспільстві все частіше спостерігається тренд на eco-friendly lifestyle, але, на жаль, багато людей не мають аргументованого пояснення своїх дій (крім як моди). Для тебе веганство це про "сумки-авоськи" чи про конкретні позиції?
Аміна: Насправді ані веганство, ані екоактивізм не є модним трендом, це є необхідністю, майбутнім. Якщо розглядати сумки-авоськи, то для мене це про рішення відмови від пластику та ідеї одноразовості. Достатньо лише уявити масштаби: ви скористалися цим пакетом декілька секунд, а перегниватиме він не за нашого життя, не за життя наших дітей чи наших онуків. Ні, це все буде на звалищі, разом з іншим сміттям 8 мільярдів людей на планеті, де близько 40 тонн залишиться після життя однієї особи, в середньому. Тож не можу сказати, що це модно, це краще, – свідомо. Щодо веганства також все «просто»: на той час, коли ви дочитали до цього моменту, заради м’яса і хутра було вбито 125 тисяч тварин. Через годину це буде вже 7,5 мільйона. Ці вбивства були ані заради необхідності, ані заради здоров'я, але заради наших харчових звичок і їх задовільнення.
— Ідея цього інтервʼю з’явилася після того, як у мережі почали ширитися новини про знущання над корівкою та реакцію поліції, яка проігнорувала інцидент. Тоді ти зробила відео, яке набрало певну кількість переглядів і реакцій. Як часто ти стикаєшся з такими випадками? Як веганство допомагає запобігти насиллю над тваринами?
Аміна: Я не можу сказати, що я часто натрапляю на такі новини, але не залишаюсь осторонь, коли це стається. На цей момент мій активізм націлений більше на боротьбу із системою непотрібної жорстокості та старими правилами, що вже давно не актуальні. Тобто говорити людям та з людьми про те, що є веганство і для чого воно потрібне. Більшість з нас звертають увагу тільки на такі голосні випадки, не розуміючи паралелі, що ми самі причетні до насилля кожен день, споживаючи продукти тваринного походження. Насилля завжди є і завжди буде, кожну секунду, кожну хвилину, але тут важливо просто розглядати речі послідовно. Веганство безпосередньо мінімізує насилля над тваринами. Ти в прямому сенсі виключєш джерела, з яких витікає насилля настільки, наскільки це є можливим.
— Студенти це вразлива соціальна група, яка навіть асоціюється з бідністю. Частина виживає у гуртожитку, частина живе вдома з батьками (а багато батьків не згодні підтримувати веганство чи вегетаріанство), рідше, студенти працюють і є фінансово незалежними, але переважно на низькооплачуваних роботах, що теж на перший план виводить не боротьбу проти експулуатації тварин. Наприклад, рослинне молоко коштує десь від 100 гривень, якщо купувати собі пляшку на тиждень, то це близько 400 грн на місяць, близько 20% від місячної стипендії. Чи важко тобі персонально підбирати раціон, купувати продукти виключно рослинного походження?
Аміна: Ні, узагалі не важко. Коли ти обираєш для себе чітку позицію: наприклад, не споживати тваринні продукти – ти починаєш бачити лише рослинні продукти. Є люди, які й так не люблять їжу повязану з твариною - їм легше відмовитись, тобто вони просто їх виключають. Хоча насправді це теж не є зовсім правильним, бо веганство в першу чергу має бути збалансованим харчуванням, як і будь-яке інше. Проте веганство, на відміну, більш вразливе, бо про нього менше говорять, менше інформації загалом. Якщо ж з цим виникають певні труднощі, то я можу порадити безоплатний курс про веганство “Веган Експрес”, який значно спростить перехід і допоможе зробити це безпечно і збалансовано в усіх напрямах.
Тобто для мене це не є проблемою і мій бюджет абсолютно не збільшився з переходом на веганство. Тим паче ти зазначив щодо молока і те, що ціна на нього від 100 гривень починається. По-перше, це не зовсім так, це ціна експортного товару частіше. Я бачила ціни від 50 гривень молока українського виробництва, що вже не так дорого. По-друге, молоко завжди можна робити самому або самій, я вдома сама це часто роблю. І це дуже просто насправді за умови присутності чаші бленлера. Якщо саме про ціну загалом говорити, то це розповсюджений міф, але насправді це не так. Звісно, за відсутності належного попиту, товар і коштуватиме більше. Але я не думаю, що прототипи «дорогих» альтернатив на рослинній основі таких як лосось, стейки, фарші ми споживаємо і на “традиційному” столі щодня. Веганське харчування досить просто вписувати у свій бюджет протягом місяця ні в чому собі не відмовляючи, і не харчуючись однією травою, як багато хто думає. Але знову ж, у всьому важливий баланс. І так, здебільшого це міф, що веганство дорожче.
— Це інтерв’ю для студентської профспілки, тож я мав спитати: на твою думку, чи є потреба у веганській їжі в стінах університету? Як це можна реалізувати?
Аміна: Та, однозначно є потреба! Не тільки у стінах університету, а також у стінах шкіл, у стінах закладів харчування! Якщо в супермаркетах можна собі вичепити якесь яблочко чи батончик, то у ресторані чи буфеті це вже значно складніше може бути. Також може здатися, що готові страви з овочами, макарони, крупи теж «веганські», що там немає ані м'яса, ані «чогось такого». Проте більшість з них містить тваринне масло та інші компоненти тваринного походження, зокрема молочну сироватку. Тому однозначно в цьому є необхідність. І також дуже важливо, щоб люди паралельно наочно спостерігали за тим, що є безліч альтернатив, і що вегани не харчуються однією травою, що веганами бути не важко, бо саме таке зараз і складається враження за відсутності веганських меню і сухпайків. Тому так, це дуже-дуже важливо і це частина майбутнього. Я впевнена, що ми доб'ємося цього.
— Частіше за все люди не сприймають веганство через звички та стереотипи. У своєму блозі ти займаєшся їх руйнуванням, але чи думала ти коли-небудь про альтернативні способи просвіти?
Аміна: Альтернативні способи просвіти... Що ти маєш на увазі?
— Наприклад, чи треба вводити в систему освіти якусь свого роду еко-просвіту, щоб діти чи студенти могли ознайомитися з цією темою неупереджено? Якщо так, то як ти це бачиш?
Аміна: Так, однозначно. Це дуже важливо, бо, по-перше, не всі користуються соцмережами, веганський і екологічний контент не є популярним та клікабельним. Ми скоріше пролистуємо те, що закликає нас щось змінювати. Але якщо, наприклад, ця тема буде обговорюватися на класному часі в школах, або хоча б за допомогою брошур чи журналів в університетах – це вже буде великим кроком.
Тільки вчора говорила на тему з другом: "Чи не обуруює мене, що мої друзі продовжують бути “невеганами”, знаючи мою позицію з цього приводу. Чи не вважаю їх за трупоїдів чи щось таке?"
І я подумала що більшість людей просто не вірять у реальний стан речей. Я чую від них: “Я гадала що корови мають давати молоко, що курка й так має часто нестися, і так і має бути, що ми споживаємо ці продукти”. Проте це не так! Цю картинку створює маркетинг навколо продуктів тваринного походження: ці радісні корівки на пачках молока, милі курчатка на обкладинках яєць тощо. Картинка щасливих тварин робить несправжнє зображення того, що відбувається в реальності. Ти ще питав, як це має бути і як я це бачу. В принципі так як воно і є, тобто у форматі розмови про те, що відбувається навколо, про тварин: те, що вони також мають свідомість, відчувають, люблять, як і ми. Ми вважаємо, що любимо тварин, але не спостерігаємо зв’язку між тим, що за пів години йдемо вечеряти ними ж. Будь-яка освіта і просвітництво є важливим, та окрім лекцій я б додала ще показ фільмів та таких матеріалів, які б давали змогу краще знайомитись з цим світом та нашими сусідами по ньому.
— Чи існують інші методи боротьби крім веганства і наскільки вони ефективні? Інколи великі компанії навмисно підтримують деякі еко-гасла, щоб перенести відповідальність із себе на споживача. Ну тобто, що це не ми погані, що вбиваємо тварин, а що споживач поганий, бо він їсть тварину.
Аміна: Ну, в нас є усталена система, що бере початок з самого початку існування виду, в якій споживання та використання тварин у своїх цілях є нормою. Тому не можна повністю скидати відповідальність на людей. Все ж таки, ми вразиливі: ми вразливі перед маркетингом, про який я вже зазначала, це все на нас дуже впливає. Тому важливо не тільки мати позицію, бути не тільки веганом або веганкою, важливо це теж поширювати як у мережах, так і серед кола своїх близьких.
Я почала вегетаріанити ще з дитинства: тоді ти взагалі не знаєш, що робити, є лише бажання не шкодити тваринам. Тому я розмовляла з батьками, я ставила запитання, бо мені справді було цікаво і вже потім я не боялася ні про що говорити. Я впевнено дискутувала з друзями і бачила некоректність заяв типу харчового ланцюга. Важливо просто спілкуватися про це і пояснювати, якщо в тебе щось запитують. Пояснювати аргументовано і без агресії. Власне, це і є активізмом. Активізм – це також предмети одягу, які демонструють твою позицію. Наприклад, у кожної тварини є мерч, я маю шопер з цієї серії, який буде люблю. На ньому написано "любиш – не їж". І я звертаю увагу, що люди навколо обговорюють, що на ньому написано. Це також просвіта, спосіб поширення інформації. Відповідь у коментарях, репост, графіті – все це активізм, бо це дія.
— Ти на початку говорила про систему, у якій ми знаходимось. Що це за система? Чи не можна назвати цю систему капіталістичною? М’ясо просто вигідно виробляти, а переходити на щось альтернативне це втрата прибутку.
Аміна: Так і є. Власне, крім грошей ніякого іншого аргументу проти веганства на цей день немає. Ну і зрозуміло, що більшість людей, на жаль, несвідомо ставляться до цього питання і відмова від тваринних продуктів викликала б обурення, якусь активну протидію. На мої відео часто реагують коментарем, мовляв “не на часі". Та насправді ніколи не буде “на часі”, ну тобто ця проблема незмінна і потрібно про неї говорити тут і зараз, за будь-яких умов. І “потрібного” часу ніколи не буде.
— Як ти вважаєш, чи є завданням екоактивістів закликати якомога більше людей практикувати веганство?
Аміна: Звісно, бо тваринництво також має неабиякий вплив на екологію та планету. В першу чергу, відомий факт, що це спричиняє колосальні викиди метану в повітря, як дорівнюють викидам транспортних засобів. Це нереальні масштаби, які, до того, ж напряму́ наближують глобальне потепління. Ми маємо враховувати й цей аргумент.