Рух «Students UA» набув досить широкого розголосу за останні декілька місяців і викликав як багато підтримки, так і засуджень з боку громадськості. Часто ті, хто критично висловлюються про вашу ініціативу, не зовсім розуміють контекст проблеми та вимоги. Розкажіть з чого починався ваш рух, які його цілі та чому ви вважаєте, що ця проблема зараз актуальна.
Сьогодні проблема перетину державного кордону студентами іноземних університетів — одна з найгостріших у питаннях права виїзду під час військового стану. Вона набула широкого розголосу серед громадян України.
Насамперед ми хочемо подякувати всім, хто підтримує студентів, і всім тим, хто робить свій внесок у розв'язання цієї проблеми. Дійсно, є певна частина громадян, які не розуміють суті цієї несправедливої, невиправданої, нераціональної в усіх сенсах та штучно створеної проблеми, яка, на жаль, шкодить як українським студентам, так і деяким галузям держави. Ми маємо на увазі, що запроваджена заборона призвела до численних негативних наслідків, про які багато говорили раніше у статтях, блогах, репортажах. Перше про що ми хочемо попросити цих громадян — не прирівнювати справжніх студентів до несправжніх, а також до людей, які намагаються перетнути кордон нелегально або не для початкової мети виїзду. Єдиною метою перетину кордону студентами є реалізація навчання в закладі вищої освіти. Справжні здобувачі вищої освіти не мають жодних інших цілей. Це важливо розуміти. Нашим проханням і вимогою до держави є забезпечення захисту прав студентів, які були в них несправедливо відібрані.
Стосовно останньої частини Вашого запитання, а саме коли розпочався наш рух: він був створений ініціативною групою, члени якої брали участь у записуванні відеозвернення у парку Тараса Шевченка в Києві. Однак, проблема, що безпосередньо пов'язана з нашим починанням, існувала й раніше. Ще з серпня 2022 року у студентів з'явилися проблеми з перетином кордону, а у вересні 2022 р. таке право забрали зовсім. Здобувачі освіти були змушені самоорганізовуватися у різних формах, аби вимагати від влади розв'язання проблеми.
Запис відеозвернення в парку Т. Шевченка, з чого бере початок «Students UA»
На сайті «Students UA» ви публікуєте багато матеріалів і системно ведете соціальні мережі. Низовим ініціативам не часто вдається так професійно впорядкувати роботу, отже, чи можете поділитися вашим організаційним досвідом? Як ви розподіляєте обов’язки, комунікуєте? Чи отримуєте пожертви від прибічників для продовження роботи?
Так, абсолютно згодні з вами. Ми системно ведемо соціальні мережі, через які забезпечуємо комунікацію серед студентів й інших громадян України, які їх підтримують. Така комунікація допомагає нам актуалізовувати проблему та привертати до неї увагу суспільства. Ми вважаємо, що голос громадян України, який може вплинути на ті чи інші рішення влади, є надважливим.
«Students UA» – один із найпотужніших і тривалих студентських ініціативних рухів, тому комунікація є особливим аспектом праці. Отож, ми як спільнота контактуємо з представниками ЗМІ та журналістами, народними депутатами України, чиновниками міських рад, представниками студентських громадських об'єднань, адвокатами, правозахисниками й юристами. Крім того, ми порушили питання проблеми студентів, зокрема в державних органах України. У цьому випадку комунікація здійснюється шляхом звернення й отримання відповідей від посадових осіб. Варто зазначити, що «Students UA» є незалежним та добровільним ініціативним студентським рухом. Кожен учасник чи учасниця робить те, з чим справляється якнайкраще.
Що стосується збору грошей: по-перше, хочемо нагадати, що ми є неприбутковим рухом, а не комерційним. Збір коштів на друк плакатів для звернення відбувався лише один раз і лише серед студентів. Це була мінімальна сума в розмірі 500 гривень, яку ми зібрали за кілька хвилин. Ніяких інших зборів, пожертвувань чи фінансування ніколи не здійснювалося.
Розкажіть про ваші найбільші перемоги та поразки. На вашу думку, які найбільші перепони зараз заважають «Students UA» у досягненні цілей?
Немає жодних поразок чи перемог. Студенти борються, аби відстояти своє законне право на освіту. Як я зазначив раніше, єдина мета — реалізація навчання шляхом чітко сформульованих прохань і вимог до держави стосовно захисту прав студентів. Для нас кожен студент, кожна громадянка, яка робить свій внесок у розв'язання проблеми перетину кордону здобувачами вищої освіти, є переможцями. Справедливість, добросовісність і раціональність у цьому питанні ключові.
Наша позиція є дуже чітка: якщо ми прагнемо йти європейським шляхом, прямувати до верховенства права, до рівності серед громадян, до дотримання законів і Конституції України, до дотримання базових прав людини, зазначених у міжнародних конвенціях, то студенти повинні мати право на освіту навіть під час війни, а впроваджена заборона є прикладом зневаги до цих прав.
Ми вважаємо, що головний фактор гальмування процесу розв'язання нашої спільної проблеми — це відсутність бажання влади та, окрім того, пряме ігнорування студентів, відсутність комунікації щодо цього питання.
Українські студенти іноземних ЗВО на КПП Шегині
Успішні студентські протестні рухи зазвичай покладаються на солідарність між здобувач_ками освіти із різних університетів, аби збільшити кількість прибічників. Часто така мережа солідарності створюється з допомогою студентських організацій, профспілок тощо. Чи намагалися ви долучати студентські організації до ваших вимог? Якщо ні, то чому?
Звичайно. Дуже багато громадських організацій залучено до розв'язання цієї проблеми, однак, на жаль, мусимо зазначити, що влада продовжує ігнорувати проблему.
Одна з таких організацій — Європейський студентський союз (ESU) та Українська асоціація студентів (УАС), а також Студентська рада ЗВО Словаччини (ŠRVŠ). Зокрема, ми вдячні вам, об'єднанню «Пряма дія». Крім того, нещодавно на наше прохання Українська Незалежна Фундація Правників (УНФП) направила своє звернення до президента України. Центр громадянських свобод (ЦГС — перша українська організація-володарка Нобелівської премії миру 2022) також зазначили, що не підтримують обмеження щодо перетину кордону студентами. Всі ці організації вже зробили свій дуже важливий та істотний внесок у вирішення проблеми студентів. Ми продовжуємо закликати всі інші громадські об'єднання в питанні підтримки студентів керуватися засадами гуманності, рішучості, справедливості та демократичності.
Акція «Students UA» біля Міністерства освіти та науки Польщі
Які плануєте подальші дії? На вашу думку, чи може бути дієвим у нинішніх українських умовах протест із вимогою надання доступу до перетину кордону студент_кам іноземних ВНЗ?
Ми вважаємо, що є тільки один шлях розв'язати це питання — це дипломатія, рішучість українського уряду та влади визнати цю проблему. Ми діємо в рамках законів та Конституції України. Ми не вчиняємо вчинків, які могли би зашкодити нашій країні. Ми проти будь-яких незаконних мітингів, проривів кордонів та інших протизаконних вимог до влади, які висуваються несправжніми студентами. Тому повторюю ще раз: не треба прирівнювати справжніх студентів до них.
Нагадуємо, що студенти вже записали сотні відеозвернень, а ЗМІ вже зняли десятки відеорепортажів й історій із ними. Ми вважаємо, що потрібна ще більша консолідація українського суспільства, ще більший розголос цієї невиправданої проблеми.
Так, найефективнішим способом розв'язати цю проблему є продовження того, що здійснюється зараз. Водночас, ми закликаємо всіх українських громадян не бути байдужими до проблеми українських студентів. Ми просимо журналістів надати більшу увагу до цієї кризи та писати статті, блоги, висвітлювати новини стосовно неї. Ми просимо правозахисні організації писати листи підтримки українським студентам. Ми просимо народних депутатів розробляти проєкти законів і постанов, спрямовані на забезпечення прав здобувачів вищої освіти. Студенти — це найближче майбутнє розвитку нашої країни.
Ставив запитання
Шумаков Максим, «Пряма дія»
Відповідав
Клепач Артем,
уповноважена особа з питань
комунікації руху «Students UA»
22 лютого 2023 року