📈 Цьогоріч прогнозується збільшення кількості абітурієнтів до 230 тис., з яких 30-40% зможуть отримати бюджетні місця.
Пересічні громадяни не мають жодних сумнівів у тому, яку величезну вагу становить бюджетна форма навчання, позаяк у сучасних економічних реаліях, бюджет для більшості молоді — це єдина можливість здобути вищу освіту.
🤬 Попри це, прошарок середнього та великого бізнесу дотримується іншої думки щодо безплатної освіти в Україні. Показовою є позиція Володимира Поперешнюка, співвласника «Нової пошти»: він (і ми не жартуємо) заперечив необхідність безкоштовної освіти як такої. Поперешнюк переконаний, що «[чим] більшими стають витрати на освіту, то більше податків потрібно стягувати з підприємців» , а це, як він вважає, «гальмує розвиток, інвестиції та добробут людей».
☝️ Насамперед така позиція пов’язана з тим, що власники просто не хочуть втрачати частину своїх доходів, відраховуючи податки на користь державної освіти.
❓ Постає питання: як Поперешнюк пропонує забезпечувати «добробут людей» та «розвивати інвестиції», якщо середня заробітна плата в Україні, станом на січень 2022 склала менш як 15 тис. грн? Як у таких умовах перспективна молодь зі звичайних сімей зможе здобути належну освіту, і цим зробити внесок у розвиток економіки України?
😱 На жаль, сегмент людей, які мають змогу навчатися у престижних іноземних університетах не зможе сповна забезпечити потребу країни у кваліфікованих спеціалістах. Втім, нема сумніву, що згаданий поштовий монополіст залишиться лише у виграші, адже попит на робочі місця без вищої освіти виросте у геометричній прогресії.
✌️ По-друге, якщо говорити про перспективу розвитку ідей Поперешнюка, то такі підходи також не сприятимуть розвиткові бізнесу. У кращому разі це призведе до зниження споживчої спроможності, у гіршому — підвищить рівень злочинності.
🥴 Проте, у лібертаріанському світогляді Поперешнюка, атавізмом є не тільки відрахування податку на освіту: він вважає, що будь-які податки та обмеження ринку — це злочин проти бізнесу.
💩 «Освіта з наукою мають працювати в умовах конкуренції та свободи» — переконаний підприємець. Поперешнюк прирівнює знання до продуктів у супермаркеті, які кожен може вибирати, виходячи зі своїх можливостей. Саме це, мабуть, «сприятиме економічному розвитку, покращуватиме життя та добробут людей».
🔴 Проблема полягає в тому, що для того, аби мати право вибирати, освітні споживачі повинні мати достатньо коштів не тільки для забезпечення найважливіших потреб. Про який добробут може йти мова, якщо 99% населення будуть залишатися на базовому щаблі піраміди Маслоу?
🤓 Припустімо, що у світогляді бізнесмена конкуренція буде мотивувати до наукових звершень, проте, чи можемо ми взагалі говорити про «умови свободи», коли безперечно між дітьми народженими у заможній та середньостатистичній родині — прірва, яку скасування безкоштовної освіти зробить ще більшою. Пропозиції Поперешнюка це пряме відтворення кастової системи, де бідні завжди будуть залишатися бідними, а заможні — заможними.
✊ «Пряма Дія» виступає рішуче проти руйнівних капіталістичних ідей Поперешнюка, які неодмінно призведуть до знищення доступності освіти для простих громадян. Освіта – право, а не привілей!