Усе почалось 7 листопада. Без нашого відома на сайті МОН з'явився документ, де було запропоновано об'єднати Українську академію друкарства та Львівський національний університет ім. Івана Франка. Для нас це стало шоком. Ми не знали, що нас очікує та що робити.
Наступного дня ми відразу почали бойкотувати в соціальних мережах рішення МОН, також намагались отримати офіційну відповідь від міністерства, одначе вони відмовчувались. Унаслідок, не довго думаючи, вирішили зробити мирну акцію, аби всі нас почули та зрозуміли, що УАД не так легко перемогти. До того ж, хочу нагадати, що Українська академія друкарства – це єдиний в Україні автономний заклад вищої освіти, який готує фахівців із медійних технологій та поліграфії.
Акція пройшла доволі добре, адже нас прийшли підтримати багато людей, які перейнялись нашою проблемою. Ба більше, нами була створена петиція проти об'єднання ЗВО. Це був 5 день мовчання МОН, вони не прокоментували ситуацію ні в перший день, ані зараз. Все що нам відомо - це те, що вони вміло виправдовуються, що це просто був старий документ, який не мав нічого спільного із сьогоденням. Проте є документи, які свідчать, що Шкарлет підписав рішення ще 31 жовтня 2022 року.
Дивлячись зараз, на наш досвід боротьби з МОН, хотілося б розказати про наші деякі помилки. Насамперед, важливо звернути увагу ось на що: якщо у Вашого навчального закладу є коледжі, то варто їх проінформувати, як правильно діяти. Ось тут і була наша перша помилка. Ми просто не передбачили, що учні коледжу зможуть організувати власну стихійну акцію. Водночас ми все заздалегідь узгоджували з місцевою владою, а самодіяльність коледжу радше заважала, викликавши непорозуміння з органами охорони порядку.
Другою помилкою було те, що студенти УАД та ЛНУ в соціальних мережах почали вирішувати, хто кращий і все в тому дусі. Така ситуація також склалась через те, що ЛНУ не висвітлив ніде реорганізацію УАД, а це сильно обурило студентів, водночас як інші вузи допомагали нам.
Тут важливо розуміти, що немає кращих чи гірших вузів. Тут є тільки одна спільна проблема, яку б мали вирішувати разом. Замість того, щоб разом вирішувати спільну проблему, ми почали сваритись. Наша проблема не є точковою, а є ширшою та системною, оскільки не відомо, що буде надалі з ЛНУ, який можуть приєднати до іншого ЗВО чи “оптимізувати”, як це було з декількома університетами протягом останніх років.
Думаю, що можна виділити декілька етапів дії, якщо Ваш освітній заклад хочуть реорганізувати:
- Дізнайтесь до якої юрисдикції належить ваш ЗВО та зв'яжіться з цією інституцією.
- Забудьте про паніку. Тут головне чітко розуміти, що за пару хвилин навчальний заклад неможливо приєднати до іншого.
- Максимально розповсюджуйте ситуацію, залучайте різних журналістів, Youtube і ТБ канали чи групи у соціальних мережах.
- Сконтактуйтесь зі ЗВО, до якого вас планують приєднати, і спробуйте знайти спільну мову, аби разом вести боротьбу.
- Організовуйте мирні акції. Під час воєнного стану заборонені мітинги, тому допоможуть мирні зібрання. Але пам'ятайте, що такі заходити потрібно узгодити з міською радою та поліцією.
Українська академія друкарства не програла цю боротьбу. Так, у нас були свої помилки, але ми не здались, бо розуміли, що якщо програємо ми, то пізніше візьмуться за інших. Шкарлет пішов з посади, але чи буде новий міністр кращий?
Юстя, студентка Української академії друкарства